GROSSGLOCKNER (3797 m)


Jest to wyprawa z zasady bardzo krótka, o ile nie zawiera technicznego szkolenia lodowcowego.
Wraz z podejściem z parkingu (Lucknerhaus - 1920 m npm) do schroniska Stüdlhütte (2800 m npm) i zejściem na parking na ogół zajmuje niecałe 3 dni działań terenowych. Reszta czasu to tylko kwestia dojazdu.

Aklimatyzację wystarczającą do wejścia na wierzchołek (3800 bez 3 m) przeprowadza się albo za pomocą wycieczki na lodowiec Teischnitzkees (ok. 3100 m npm), albo na pobliski skalny szczyt Fanotkogel (2905 m), albo - rzadziej i na ogół tylko przy dłuższym programie - na Luisenkopf (3207).

Na szczyt prowadzą dwie typowe drogi "przewodnickie": Alter Kaiserweg (droga pierwszych zdobywców) oraz Stüdlgrat (grań południowa) - piękna, lecz już wymagająca pewnych umiejętności wspinaczkowych i sporego zapasu sił.
Niezależnie od wybranego wariantu wycieczce na szczyt towarzyszy dość długie przejście przez lodowiec Ködnitzkees, a w razie wspinaczki granią Stüdl - także fragmentem lodowca Teischnitzkees.

Bazą wypadową jest na ogół schronisko Stüdlhütte lub stojący przy nim "winterraum" (samoobsługowy schron zimowy - gdy schronisko główne jest nieczynne). Istnieją co prawda inne opcje noclegowe (Lucknerhütte lub Erzherzog-Johan Hütte), ale uważam je za mniej opłacalne i korzystam z nich tylko w "trybie awaryjnym", gdy nie ma możliwości zarezerwowania noclegów w Stüdlhütte.
Wyprawa na ogół wiąże się z trzema noclegami: jednym w hostelu Lucknerhaus przy parkingu (po dojeździe) i dwoma w schronisku Stüdlhütte - przed i po "ataku szczytowym".

Poniżej przedstawiam standardowy cennik 3-dniowego programu, zawierającego wycieczkę aklimatyzacyjną oraz przewodnictwo na szczyt Grossglocknera we wszystkich typowych wariantach tej usługi (istnieją także i inne propozycje - z tym, że przewidziane dla bardzo zaawansowanych).

Honorarium przewodnickie za:

W pakiet usługi przewodnickiej z zasady wchodzi wyposażenie uczestników w podstawowy sprzęt techniczny (raki, czekany, kaski, uprzęże - o ile nie posiadają własnych) i nie pociąga to żadnych dodatkowych kosztów (poza przypadkiem zagubienia).
 

Istnieje atrakcyjna opcja rozszerzenia imprezy o program szkoleniowy:

  1. techniki posługiwania się rakami i czekanem na lodowcu - 1 dzień, powiększa to cenę o 200 € (dla grupy)
  2. techniki autoratownictwa lodowcowego - 2 dni, powiększa to cenę o 400 € w przypadku wybrania wraz z opcją nr 1, albo o 500 € - gdy jest to jedyny dodatek do programu (cena podana dla grupy, obowiązuje wyłącznie "w pakiecie" z wejściem szczytowym).

UWAGA:
Każdy uczestnik powinien posiadać  [ >> ]  osobistą polisę ubezpieczeniową obejmującą wysokogórskie akcje ratunkowe !

O zasadach formalnych i finansowych proszę przeczytać tu:   >> ZASADY ALPEJSKIE ].

[ REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG ]


[ Powrót do oferty ]      [ Dostępność terminów ]        [ Warunki formalne imprez ]        [ Mapa serwisu www ]

Marek Pokszan - International Mountain Guide -  UIAGM/IVBV/IFMGA - Lic. PSPW 037

Powyższe dane mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych aktów prawnych.